Publiczny Rejestr Umów w każdej Gminie

Akcja Stowarzyszenia Wojownicy’15, mająca na celu utworzenia Publicznych Rejestrów Umów w Biuletynach Informacji Publicznej urzędów gmin i starostw na terenie całego kraju.
Publiczne Rejestry Umów to powszechnie dostępne zestawienie w formie tabeli zawierającej podstawowe informacji o wszystkich umowach zawieranych przez wszystkie komórki organizacyjne urzędów podlegające bieżącej aktualizacji.

Koordynatorem akcji z ramienia W’15 jest Łukasz Zakrzewski, członek naszego Stowarzyszenia, Radny Miasta Giżycko. Zachęcamy do odwiedzenia strony akcji prowadzonej przez Łukasza.

Po co te publiczne rejestry umowy?
Bo zgodnie z Konstytucją każdy z nas ma po prostu prawo do informacji o działalności organów władzy publicznej.
Z praktycznego punktu widzenia to się po prostu opłaca!
Dzięki rejestrowi każdy może posiąść wiedzę czy wójt czy burmistrz nie przepłacił za daną usługę/dostawę czy też przypadkiem nie zleca ich własnemu kuzynowi.
Sama świadomość, że każdy może to sprawdzić, rodzi u takiego wójta/burmistrza samokontrolę by wykonywać swoje obowiązki rzetelniej i taniej.

Akcja jest zgodna z celami statutowymi Stowarzyszenia Wojownicy’15 oraz z deklaracją ideową Stowarzyszenia z dnia 11 Listopada 2016r, a w szczególności z zapisem że „nieskrępowany dostęp do informacji publicznej oraz wszelkie mechanizmy realizujące zasadę transparentności są szczególnie ważnymi narzędziami kontroli władzy”
Akcja wprost nawiązuje do wcześniejszych akcji „Publiczne Rejestry Umów” (https://ochrona.jawne.info.pl/procedura-rejestrow-umow/) którego patronatem objęła organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska.